
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 10 kHz |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | -2 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Output Current | 50 mA |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -18 V |
| Nominal Input Voltage | 18 V |
| Max Output Voltage | -2 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Topology | Boost |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Function | Ratiometric |
| Output Type | Fixed |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$8.31965
Ext.Price$8.31965
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.31965 | $8.31965 |
| 10 | $8.11517 | $81.15170 |
| 25 | $8.05156 | $201.28900 |
| 50 | $7.98845 | $399.42250 |
| 100 | $7.92587 | $792.58700 |
